הארה תכניות העשרה בעמ - מפת כוכבים
 
  ביצוע תשלומים
  הרשמה לניוזלטר
  יצירת קשר
  הארה בפייסבוק
 
 

מפת כוכבים 

 מטרה
התלמיד ילמד על תנועת כדור הארץ ועל הכוכבים על ידי בניית מפת כוכבים סובבת. 
 
מפת כוכבים
מאז ומתמיד האדם צפה לעבר הכוכבים ותהה מהו מקורם.  הכוכבים הם כמובן שמשות הבוערות במרחק שנות אור מאיתנו. בעוד שגם לכדור הארץ וגם לכוכבים מסלולים שונים, יש מחזוריות קבועה באופן תנועתם והופעתם. כדי לדעת אילו כוכבים אנחנו יכולים לראות נכין מפת כוכבים סובבת.
 
מפת הכוכבים תסייע לנו לאתר את הכוכבים שאנחנו רואים בשמיים. שימו לב – הכוכבים נמצאים בשמיים גם במהלך היום רק שאיננו רואים אותם מכיוון שהשמש מסנוורת אותנו. כמו כן איננו רואים את רוב הכוכבים בלילה אם אנחנו נמצאים סמוך לאזור מואר (כמו עיר) מאותה סיבה.
 

העיקרון עליו מבוססת מפת הכוכבים
 
כדור הארץ מסתובב סביב השמש כאשר המיקום שלו משתנה לפי עונות השנה (כנראה בשרטוט ששבמערך ההדרכה שלך). בכל מיקום בו נמצא כדור הארץ נראים בשמיו שני הקטעים הסמוכים אליו. כך בקיץ נראים בשמיים קטע ג וקטע א, בסתיו קטע א וקטע ב, בחורף קטע ב וקטע ד ובאביב קטע ד וקטע ג.
בנוסף כדור הארץ מסתובב סביב עצמו כך שלמשל באביב בתחילת הלילה נראה את קטע ד ולקראת סוף הלילה את קטע ג (לפי כיוון הסיבוב). לכן את מפת הכוכבים יש לכוון לפי התאריך (כדי למקם את כדור הארץ בנקודה בה נמצא בסיבוב סביב השמש) ולשעה (כדי למקם את הנקודה של כדור הארץ ביחס לסיבוב שלו סביב עצמו) ואז נקבל את תמונת הכוכבים הנראים בשמיים כעת.
 
לכן, מפת הכוכבים יכולה לשמש גם כשעון – אם אנו מזהים את הכוכבים הבולטים בשמיים ומאפסים את מפת הכוכבים לפי מה שזיהינו אנחנו יכולים לגלות מה השעה.
 
משחק:
כדי להמחיש לילדים  את רעיון סיבוב כדור הארץ ביחס לשמש נשחק משחק –אנחנו נעמוד על כסא במרכז (נדמה את השמש) ועל הילדים יהיה לרוץ מסביבנו עד שנצעק עצור ושם של חפץ ייחודי בחדר, למשל - "עצור מכחולים"  – מי שהכי קרוב לחפץ זוכה בנקודה. חשוב להסביר לילדים שאסור לזוז מהמקום ברגע שאמרתם עצור ומותר רק להסתכל עם העיניים ולהצביע. לאחר מכן נשב ונסרטט על הלוח את הסרטוט של העונות ונסביר – כאשר הסתובבתם סביבי דימיתם את כדור הארץ ואני דימיתי את השמש. אם למשל אמרתי עצור דלת לא כל הילדים יכלו לזכות בנקודה – למה? מכיוון שחלק מהילדים לא פנו אל הדלת אלא לכיוונים שונים. באותו אופן כאשר אנחנו מסתכלים לשמיים אנחנו רואים כוכבים שונים במהלך עונות השנה מכיוון שכדור הארץ משנה את מקומו. 
 
 
 
חומרים עבור תלמיד 1.
 
החלק ומידותיו תפקיד כמות
סרטוט מפת הכוכבים מפת כוכבים 1
סרטוט חלון תצפית – שקף מיקוד על האזור הרלוונטי 1
סיכה מתפצלת ציר סיבוב 1
מספריים לגזירה 1
קרטון / בריסטול להדבקת סרטוט מפת הכוכבים עליו 1
דבק פלסטי הדבקה 1
 
 
מהלך השיעור
  • משחקים במשחק.
  • מסבירים על תנועת הכוכבים וכדור הארץ.
  • מדביקים את מפת הכוכבים על קרטון וגוזרים לפי קווי המתאר החיצוניים.
  • גוזרים את חלון התצפית מן השקף לאורך ההיקף החיצוני של סימוני התאריכים.
  • מחוררים את המפה והחלון המסומנים בכוכבית ומכניסים את הסיכה המתפצלת.
  • עורכים ניסויים כדי לוודא שהילדים הבינו כיצד המפה עובדת- כוונו את המפה ל-2 בינואר בחצות, כוונו את המפה לתאריך הלידה שלכם ולשעה וראו כיצד השמיים נראו בלילה בו נולדתם, מציאת המזל של הילד במפת הכוכבים וכו'...)
 
הסבר על המפה
1.       לאחר הרכבת המפה, ניתן להתאים מפת שמיים עבור כל שילוב של תאריך ושעה, על ידי סיבוב השקף העליון ביחס למפת הבסיס.
2.       החלון האליפטי מייצג את כיפת השמיים.
3.       בחלון האליפטי בשקף מצוינים-
§         נקודת הזנית- Z
§         קווי הגובה מהאופק 30 ו- 60.
§         קווי אזימות (זוויות האופק) מהזנית למעגל האופק.
4.       בדומה למפה רגילה, ניתן להחזיק את המפה מעל לראש, כאשר הצפון המפה פונה לכיוון צפון האמיתי, אז מסתדרים גם שאר הכיוונים.
5.       הזמנים הם בזמן מקומי, כאשר נהוג בשעון קיץ להוסיף שעה לזמנים המצוינים בסרגל.
6.       במפת שמיים מסתובבת שניתן להתאימה לכל תאריך ושעה, לא מצוינים כוכבי לכת. כמו כן, קבוצות הכוכבים המצויות ליד היקף המפה   
          מקבלות עיוות בגלל האופן בו מתקבל ההיטל שלהן על גבי המפה.
7.       שמות קבוצת הכוכבים מצוינים בשחור.
8.       שמות כוכבים בסגול.
9.       הכוכבים מסומנים כעיגולים, כאשר גודל העיגול מציין את בהירות הכוכב והצבע את סוגו.
10.   הפס האפור החוצה את השמיים מציין את שביל החלב.
11.   המעגל הדק השחור מציין את מישור המלקה- מישור הקפת כדור הארץ סביב השמש.סרטון יפה להקרנה לילדים על גלקסיית שביל החלב כאן 

 [חזרה למעלה]       [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]
עיצוב וביצוע: חיפושית מולטימדיה
לייבסיטי - בניית אתרים